Z analýzy potenciálu, súčasného stavu využitia a rozvojových možností cestovného ruchu v regióne Horné Požitavie vyplýva, že pozornosť pri kreovaní rozvojových cieľov, na ktoré by sa mali upriamiť aj konkrétne rozvojové projekty cestovného ruchu je potrebné sústrediť predovšetkým na najperspektívnejšie danosti územia. Sú to:
Rekreačný potenciál horskej krajiny v pohoriach Tríbeč a Pohronský Inovec s vybudovaním ubytovní a oddychových zariadení pre krátkodobé pobyty v prírode (horský turizmus, zimné športy);
Podmienky pre cykloturistiku naprieč regiónom, s dostupnosťou na atraktivity v regionálnych centrách cestovného ruchu (Ponitrianska cyklomagistrála, Dolnožitavská a Inovecko-hronská trasa);
Historické pamiatky a kultúrne dedičstvo regiónu (Topoľčianky, Zlaté Moravce a ďalšie kultúrno-historické pamiatky v sídlach regiónu);
Vidiecky turizmus, agroturistika a špecifické formy cestovného ruchu (poľovníctvo, hipoturistika, vínna turistika);
Tranzitný turizmus využívajúci výhodnú dostupnosť do krajského centra ale aj cestné napojenie na centrá severoslovenských regiónov.
V strednodobom výhľade rozvoja cestovného ruchu v regióne Horné Požitavie (do roku 2007) navrhujeme vymedziť nasledovné ciele. Podotýkame, že k ich dosiahnutiu je potrebné rozpracovať návrhy konkrétnych projektových zámerov, ich vypracovanie a realizácia by mala byť iniciovaná z radov širokého spektra zainteresovaných regionálnych subjektov pôsobiacich, v oblasti cestovného ruchu resp. regionálneho rozvoja.
Odôvodnenie: Procesy decentralizácie kompetencií na samosprávne regióny a obce, ako aj mikroregionálne záujmové združenia vedú k nevyhnutnosti mobilizovať vnútroregionálne zdroje a rozvíjať tak identitu a ekonomickú prosperitu regiónov a obcí. Intenzívnejšie využívanie potenciálu cestovného ruchu v regióne Horné Požitavie môže generovať nové možnosti získavania finančných prostriedkov využiteľných v REGIÓNE a jeho obciach. Vyvolá indukované efekty prejavujúce sa aj vo sfére rozvoja zamestnanosti a malého podnikania.
Odôvodnenie: Jednou zo zásadných podmienok k zatraktívneniu regiónu pre potreby cestovného ruchu je poskytovanie služieb, ktoré sa kvalitou a prístupnosťou vyrovnajú európskym štandardom. V regióne Horného Požitavia je potrebné vybudovať okrem už existujúcej službovej vybavenosti v hlavných regionálnych centrách rekreácie Zlatých Moravciach a Topoľčiankach dostatočne prístupnú a atraktívnu sieť ubytovacích, športových a rekreačných kapacít aj v ich zázemí, nehovoriac o vybavenosti v horských oblastiach, resp. vidieckych sídlach lokalizovaných pozdĺž jestvujúcich a plánovaných cyklotrás, resp. vínnej ceste. K tomuto operačnému cieľu by mali byť naviazané projektové zámery ktorých realizácia by mala mať prioritný význam.
1.1.1 Rozšírenie ubytovacích a stravovacích
zariadení;
1.1.2 Dobudovanie siete športových zariadení;
1.1.3 Vyznačenie a výstavba turistických trás a cyklotrás;
1.1.4 Vyznačenie a dobudovanie trás vínnej cesty;
1.1.5 Úprava a využitie voľného bytového fondu vo
vidieckych sídlach;
1.1.6 Hľadanie možností využitia termálnych prameňov pre
účely tzv. dedinských kúpeľov;
1.1.7 Dobudovanie areálov zimných športov, ich vybavenie
zasnežovacou technikou a lyžiarskymi
vlekmi v areáloch
nad Skýcovom v lokalite Vyčoma, na Brezovom štáli a v Inovci;
1.1.8 Prebudovanie motokrosového areálu v Žitavanoch, s
perspektívou na relykros;
1.1.9 Spracovanie návrhu na hipoturistickú trasu s centrom v
Topoľčiankach.
Odôvodnenie: Aktivity regionálneho združenia Horné Požitavie v oblasti cestovného ruchu je potrebné zviditeľňovať na báze spoločnej informačnej a propagačnej stratégie.
1.2.1 Vytvorenie turistického sprievodcu obcí a regiónu
Horné Požitavie a jeho prezentácia
na internete;
1.2.2 Vytvorenie informačného centra regiónu Horné Požitavie;
1.2.3 Inštalácia informačných tabúľ pri atraktivitách
cestovného ruchu;
1.2.4 Prezentácia regiónu na výstavách cestovného ruchu;
1.2.5 Vydávanie regionálneho občasníka, zameraného na
informácie z oblasti regionálneho turizmu;
1.2.6 Vydanie kalendára kultúrnych, spoločenských resp.
turistických podujatí;
1.2.7 Organizovanie školiacich seminárov pre záujemcov o
podnikanie v cestovnom ruchu v regióne
aj za účasti
zahraničných partnerov;
1.2.8 Dopracovanie marketingového projektu zapojenia regiónu
do Karpatskej transeurópskej vínnej
magistrály -
jej severného úseku, v smerovaní Hronský Beňadik - Tekovské Nemce - Zlaté
Moravce - Žitavany
- Machulince - Topoľčianky - Lovce - Zlatno - Velčice - Zlaté Moravce -
Čierne Kľačany
- Veľké a Malé Vozokany - Vráble - Veľký Lapáš - Nitra.
Odôvodnenie: Atraktivitu regiónu určujú historické a kultúrne pamiatky, ich technický stav, ale tiež organizovanie podujatí v úzkom vzťahu k tradíciám. Realizácia takýchto zámerov v podnikaní v cestovnom ruchu si vyžaduje dôsledné vyhodnotenie reálnych nákladov, ktoré obce, resp. investori predpokladajú. Databáza predpokladaných investičných zámerov s podrobnejšími údajmi o požiadavkách na získanie finančných prostriedkov na ich realizáciu z vlastných zdrojov, úverových zdrojov, domácich alebo zahraničných dotácií vytvorí jasnejší rámec pre reálne spracovanie a realizáciu konkrétnych projektov. Reálne zostavený finančný plán je podmienkou pre uchádzanie sa o poskytnutie úverov, ale aj finančných zdrojov zo štrukturálnych fondov EÚ.
1.3.1 Vypracovanie analýzy investičnej náročnosti zámerov
rozvoja turizmu v regióne
Horného Požitavia;
1.3.2 Obnova a rekonštrukcia nehnuteľných historických,
kultúrnych, technických pamiatok
a objektov ľudovej
architektúry;
1.3.2 Zachovanie a revitalizácia kultúrnych a ľudových
tradícií.
Odôvodnenie: Národný plán regionálneho rozvoja Slovenska definuje potrebu iniciatívneho vstupu regiónov na úrovni NUTS 2 do tvorby regionálnych operačných plánov ako dokumentov pripravujúcich regióny prístupových krajín formulovať svoju regionálnu politiku podľa pravidiel EÚ. Rozvoj vidieka a cestovného ruchu v regiónoch bude patriť k prioritne podporovaným. Do prípravy ROP pre Nitriansky kraj je potrebné zapojiť jeho subregióny a regionálne združenia. Región Horného Požitavia bude môcť prostredníctvom aktívneho vstupu do tvorby Regionálneho operačného plánu presadzovať svoje regionálne záujmy súvisiace aj s rozvojom cestovného ruchu.
1.4.1 Usporiadanie informačno-vzdelávacích kurzov pre
starostov obcí k problematike regionálneho
manažmentu a
tvorby projektov uchádzajúcich sa o zdroje zahraničnej pomoci
zo štrukturálnych
fondov;
1.4.2 Vytvorenie pracovnej skupiny na úrovni regiónu, ktorá
bude poskytovať konzultačné služby
pre žiadateľov
o podporu z prostriedkov EÚ (v spolupráci s Nitrianskym samosprávnym
krajom, resp
Regionálnou rozvojovou agentúrou);
1.4.3 Zapojenie regiónu a jeho obcí, v spolupráci s
Nitrianskym samosprávnym krajom,
do programov
cezhraničnej spolupráce.
Odôvodnenie: Turizmus v regióne Horné Požitavie je potrebné realizovať v súlade s princípmi ochrany životného prostredia, s cieľom trvaloudržateľného rozvoja. Jednou z nevyhnutných podmienok rozvoja cestovného ruchu je dobudovanie technickej infraštruktúry v obciach.
1.5.1 Budovanie ČOV, kanalizácie a vodovodnej siete;
1.5.2 Plynofikácia obcí;
1.5.3 Budovanie riadených skládok TKO.
Projektové zámery k jednotlivým operačným cieľom, spracované podľa anketového prieskumu v obciach a ROP Nitrianskeho kraja) sú uvedené v kapitole F štúdie.