KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV
      MESTSKÁ ORGANIZÁCIA ZLATÉ MORAVCE
 

Z nášho zápisníka

Archív zápisníka - 2004, 2005, 2006

Dva ročníkové pochody ( Účastníci pochodu priateľstva v Hostiach )

Dňa 10.júna 2006 zorganizovali Obecné úrady Hostie a Jedľové Kostoľany spolu so Základnou organizáciou Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Nitrianskym samosprávnym krajom a Okresným výborom slovenského zväzu protifašistických bojovníkov VII. ročník Pochodu priateľstva SNP. Spomienkového podujatia sa zúčastnili zástupcovia delegácií SZPB zo základných, okresných, oblastných organizácií a výborov, politických strán a hnutí, ako aj turisti. Cieľom osláv bolo priblížiť účastníkom turistického podujatia históriu odboja počas SNP a uctiť si pamiatku padlých v našich horách položením vencov k vojnovým pamätníkom. Za príjemne strávené chvíle na turistickom pochode priateľstva a bohaté občerstvenie patrí poďakovanie organizátorom podujatia starostom obcí Michalovi Godinovi a Jozefovi Ďuriačovi.
Tradičný turistický pochod 23. ročník prechodu Pohronským Inovcom organizovaný KST, obecným úradom v Hronskom Beňadiku a zlatomoraveckými turistami sa konal dňa 3.júna 2006. Tohto roku vystúpilo z Čertovej doliny na Veľký Inovec viac ako 50 turistov. Organizátor účastníkom podujatia venoval malé pohostenie s občerstvením. Za vydarený pochod Inoveckým pohorím patrí vďaka aj starostovi obce Hronského Beňadika Stanislavovi Lopúchovi.

Zapísal a odfotil: Anton Kaiser, 10.06.2006


Malá Fatra (Turisti v Terchovej)

Malá Fatra Zlatomoraveckí turisti navštívili dňa 27. mája t.r. najväčšie a najznámejšie stredisko Krivánskej Fatry - Vrátnu. Z Terchovej uskutočnili nenáročný výstup Dierami do sedla Medzirozsutce a na M.Rozsutec a Medziholím zostúpili do Štefanovej. Turistickej akcie sa zúčastnilo 40 priaznivcov stredohorskej turistiky.
Z valaskej kopaničiarskej obce zo 16. stor. Terchovej, v osade u Jánošov, kde sa narodil roku 1688 Juro Jánošík, bojovník za sociálnu spravodlivosť a popravený r. 1713 v L. Mikuláši, sa turisti vydali do krásnej prírody Dolných, Nových a Horných Dier popretkávaných množstvom vodopádov. Zo sedla Medzirozsutce ( 1200 m ) sa turistom ponúkali krásne výhľady na končiare hôr Skalného mesta, Poludňových skál a dolomitových hôr Veľkého a Malého Rozsutca. Na lúkach a svahoch malofatranskej prírody turisti obdivovali vápnomilnú a vysokohorskú vegetáciu rôznofarebnej jarnej kveteny. Hmla a vietor mnohých turistov odradil od výstupu na Malý Rozsutec. Relatívne priaznivé počasie sprevádzalo turistov Medziholím ( 1185 m ) a do cieľa putovania malofatranskou prírodou Štefanovej.

Zapísal a odfotil: Anton Kaiser, 10.06.2006


Za krásou rozkvitnutých rhododendrónov (Turisti v Arboréte Mlyňany )

Dňa 14.mája 2006 navštívilo 23 cykloturistov zo Zlatých Moraviec a Levíc Vozokanského leva a štátnu prírodnú rezerváciu Arborétum Mlyňany vo Vieske nad Žitavou. Stále zelená svetoznáma botanická záhrada sa predstavila v máji svojou kvitnúcou krásou najmä vyhľadávaných rôznofarebných rhododendrónov.
Areál Arboréta Mlyňany s viac ako 2000 druhmi flóry z celého sveta prezentoval turistom Ing. Miroslav Kaločai. Okrem vzácnych cudzokrajných stále zelených drevín, aklimatizovaných na tunajšie prírodné podmienky, tu žije aj 1333 rôznych druhov motýľov a 80 druhov vtákov. Pýchou parku je už zďaleka vynímajúci sa neogotický kaštieľ z roku 1985, v ktorom od roku 1953 sídli Ústav dendrológie SAV pre výskum biológie drevín v podmienkach Slovenska. Arborétum, dnes už rozprestierajúci sa na ploche 67 ha, založil v roku 1892 Dr. Štefan Ambrózy - Migazzi. Významný dendrológ - amatér vybudoval tu jedinečnú botanickú záhradu so zbierkou východoázijských, severoamerických a európskych drevín, obdivovaných turistami z domova i zo zahraničia.

Zapísal a odfotil: Anton Kaiser, 14.05.2006


Pochod oslobodenia (Na vrchole Vtáčnika)

Mestská organizácia Klubu slovenských turistov Zlaté Moravce uskutočnila dňa 6. mája 2006 tradičné turistické podujatie Pochod oslobodenia, ktorého 32. ročník viedol z Kamenca pod Vtáčnikom na vrchol pohoria a cez Vtáčnik na Jarabú skalu do Podhradia.
Na rozľahlý dominantný vrchol Vtáčnika (1.346 m) vystúpilo 30 turistov v zamračenom počasí Gepniarovou dolinou Náučným chodníkom Vtáčnik s chránenými prírodnými výtvormi Končitá a Makovište, cez Pálenicu a Siahy s pochmúrnymi výhľadmi do okolitej prírody. Vo vysokých horských polohách privítalo účastníkov pochodu množstvo snehu s ešte len prebúdzajúcou sa jarnou vegetáciou. Záverečná časť turistického Pochodu oslobodenia viedla širokým hrebeňom pohoria pod Jarabú skalu (1.168 m) a do podhorskej partizánskej obce Podhradie. Turisti vystúpili aj na známu miestnu turistickú atrakciu zrúcaniny gotického hradu Sivý Kameň z 13. storočia.

Zapísal a odfotil: Anton Kaiser, 06.05.2006




Počet návštevnikov stránky od 8.1.2020:

Pocitadlo.sk


Tieto internetové stránky udržuje Blue Atelier